تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

بیانیه انتخاباتی اکبر اعلمی کاندیدای اصلاح طلب یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر جزئیات شع

  ... اکبر اعلمی نماینده سابق مجلس و کاندیدای اصلاح طلب یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز با حضور در ستاد انتخاباتی وزارت کشور برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. وی پس از ثبت نام در سالن آمفی تئاتر وزارت کشور در جمع خبرنگاران حضور یافته و پس از قرائت بیانیه زیر به سوالات مختلف آنان پاسخ گفت: ...

  اکبر اعلمی نماینده سابق مجلس و کاندیدای اصلاح طلب یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز با حضور در ستاد انتخاباتی وزارت کشور برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. وی پس از ثبت نام در سالن آمفی تئاتر وزارت کشور در جمع خبرنگاران حضور یافته و پس از قرائت بیانیه زیر به سوالات مختلف آنان پاسخ گفت:

  بیانیه اکبر اعلمی کاندیدای اصلاح طلب یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر جزئیات شعار انتخاباتی "احیای منشور نوفل لوشاتو"

  ما در قلمرو نظام مستقری زندگی می کنیم که حاصل یک انقلاب بوده و در چارچوب همین نظام در پی دستیابی به مسئولیتی هستیم که آنهم خود ثمره همین انقلاب بوده است. بنابراین کسی که خود را برای پست ریاست جمهوری در یک نظام مولود انقلاب اسلامی کاندیدا می کند، تنها زمانی موفق به عملی کردن سوگند خود خواهد شد که هم با اهداف و آرمان هائی که منشاء حرکت مردم و شکل گیری نظام حاضر بوده مانوس و هم این که به آن معتقد و پایبند باشد.

  این درحالیست که در 34 سال گذشته همه روسای جمهوری باتفاق بر طبل انقلابی گری کوبیده اند اما در عمل مسیری را پیموده اند که نتیجه اش ناخرسندی و نارضایتی عمومی و پشیمانی بخش وسیعی از مردم و خصوصا نسل جدید از وقوع انقلاب بوده است. زیرا عملکرد هیچیک از روسای جمهوری، دقیقا بر اهداف و آرمان های واقعی و موعودی که منجر به انقلاب و استقرار نظام موجود شد منطبق نبوده و با انحراف از این آرمانها در مقام احداث و تکمیل بنائی برآمده اند که مصالح مورد استفاده در آن با مصالح توافق شده میان مردم و رهبری انقلاب تاحدود زیادی متفاوت بوده است و انقلاب 1357 مردم گرفتار همان سرنوشتی شد که بر سر انقلاب های روسیه، فرانسه و الجزایر آمد.

  این درحالیست که در هر انقلابی وعده های رهبران به مردم و تشویق و ترغیب آنان به شورش علیه نظام حاکم، یکی از مهمترین عوامل ایجاد انگیزش، شکل گیری و پیروزی آن انقلاب محسوب می شود و میان دعوت رهبران به شورش و وعده آنان مبنی بر جایگزین کردن نظام مطلوب به جای نظام حاکم و تمکین مردمی که تحقق خواسته ها و جامعه مطلوب خود را در عملیاتی شدن قول و وعده های رهبران جنبش مشاهده کرده و با مشارکت فعال خود در اعتراضات، به دعوت انان پاسخ مثبت می دهند، نوعی معامله صورت می پذیرد و میان آنان عقد و قرارداد نانوشته ای جاری می شود.

  بر این اساس با پیروزی انقلاب و به قدرت رسیدن رهبر یا رهبران مذکور توسط مردم، عملی شدن وعده های موصوف جزء بدیهی ترین حقوق مردم و تعهدات رهبران به شمار می آید و لاجرم نظام جایگزین باید منطبق با نظام موعود طراحی و مهندسی شود و در آن همان مصالحی بکار رود که پیش از این وعده اش داده شده بود.

  به این اعتبار نظر باینکه انقلاب اسلامی ایران نیز با مشارکت مردم و در سودای دسترسی به  وعده های بنیانگذار راحل نظام جمهوری اسلامی و دل بستن و امیدواری به عملیاتی شدن جامعه مطلوبی که ایشان در نوشته ها، مصاحبه ها، بیانیه ها و سخنرانی های خود مختصات آنرا ترسیم کرده بودند آغاز و به ثمر رسید، لاجرم پایبندی به وعده های مذکور جزء تعهدات حکومت در قبال مردم به شمار می رود و مادامیکه همه آنها محقق نشده، همچنان بر ذمّه دولتمردان و متولیان نظام است.

  بنابراین شخصی که بعنوان رئیس جمهور مقدّرات مردم و اداره کشور را در اختیار می گیرد طبق مفاد سوگندنامه ای که ایراد می کند و خصوصا وظایفی که در اصل سوم بیان شده است باید به اهداف و آرمان های انقلاب کاملا پایبند باشد و از فاصله میان نظام موجود با نظام موعود بکاهد.

  لذا بعنوان کسی که همچنان به اهداف و آرمان های اولیه انقلاب وفادار است، در صورت پیروزی در انتخابات با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری و مشورت دادن به رهبری بعنوان یک مسئول و مشاور امین و شفیق و جلب رضایت و بهره گیری از حمایت های حداکثری ایشان، عزم خود را برای احیای منشور فراموش شده انقلاب جزم خواهم کرد.

  نظر به این که پایه و اساس این منشور ناظر به وعده های بنیانگذار راحل جمهوری اسلامی در نوفل لوشاتو فرانسه می باشد، از اینرو شعار و برنامه های انتخاباتی بنده نیز معطوف به احیای همین منشور و وعده های مقارن با آن است. مهمترین مختصات این منشور همراه  با مبانی آن به شرح زیر می باشد:

  1-به منظور جلوگیری از عمیق تر شدن شکاف میان مردم و دین و سامان دادن به معنویات جامعه و ارتقای جایگاه روحانیت؛ ترغیب روحانیون برای بازگشت به حوزه های علمیه و متکفل شدن نقش هدایت و ارشاد جامعه با استفاده از همه سازوکارهای قانونی و تشویقی(1)

  2-احیای حقوق همه جانبه اقوام ایرانی، تقویت مشترکات ایرانیان و رفع هرگونه تبعیض نژادی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و برتری جوئی های قومی و زبانی(2)

  3-سامان دادن به معیشت مردم، رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‏ های مادی و معنوی، افزای سطح رفاه عمومی، کاهش شکاف طبقاتی از طریق اجرای سیاست های اقتصادی عادلانه و مبارزه با فساد در اشکال گوناگون آن(3)

  4-گسترش حقوق و آزادی های زنان در همه ابعاد و رفع تبعیض های ناروا میان زنان و مردان از جمله بهره گیری آنان از همه امکانات و تسهیلات رفاهی و تفریحی در دسترس مردان(4)

  5- رفع گرفتاری های اقلیت های مذهبی و دینی و گسترش حقوق و آزادی های آنان و برخورداری آنان از تمام حقوق خود به بهترین وجه، تسهیل و مهیا کردن بستر مناسب برای اجرای آزادانه آداب دینی و اجتماعی و اظهار عقيده توسط آنان و فراهم کردن شرایط لازم برای بازگشت پیروان همه ادیان و مذاهب از جمله یهودیان ایرانی از اسرائیل به وطن خود و خوش رفتاری با همه آنها و جلوگیری از برخوردها و رفتارهای خشنی که منجر به فرار پیروان مذاهب اسلامی و غیر اسلامی از جمله شیعیان از ایران می شود (5)

  6-تلاش مستمر برای جلوگیری از بازتولید استبداد و خودکامگی و انحصارطلبی و برطرف کردن هرگونه فشار و اختناق و شرایط امنیتی از کشور و برچیدن طرح جیره بندی آزادی ها بعنوان یک مانع پيشرفت و گسترش آزادی بیان و عقیده برای همه از جمله صاحبان مکاتب و اندیشه‌های غیر اسلامی که در مقام براندازی نیستند(6)

  7-فراهم کردن بستر و ایجاد مصونیت لازم برای گسترش انتقادات عمومی نسبت به همه نهادهای قدرت و توضیح خواستن از همه مقامات(7)

  8-تقویت مجلس به عنوان یکی از ارکان قدرتمند نظام جهت ایجاد توازن در کشور، از طریق تلاش برای مردمی کردن و جذب نخبگان  جامعه در آن(8)

  9-تقویت نهادهای مدنی نظیر احزاب و مطبوعات و تشکل های صنفی و بویژه تشکل های دانشجوئی و کارگری(9)

  10-رفع سانسور و تبدیل سازمان صدا و سیما به یک رسانه ملی جهت انعکاس صدیق وقایع و وادار ساختن این سازمان به رعایت اصل 175 قانون اساسی و ماده 25 قانون اصول کلی و خط مشی حاکم بر صدا و سیما مبنی بر تامین آزادی بیان و نشر افکار مختلف از طریق تشکیل جلسات مناظره و احتجاج و برخورد سازنده با صاحبان مکاتب و اندیشه‌های غیر اسلامی بر اساس آیه شریفه "‌ادع الی‌سبیل ربک بالحکمه و الموعظه‌الحسنه و جادلهم بالتی هی احسن"(10)

  11-تقویت نقش مردم در اداره کشور و حق حاکمیت آنان بر سرنوشت خودشان با اجرائی کردن مرّ اصول مهجور قانون اساسی در فصل مربوط به حقوق ملت(11)

  12-تقویت بنیه و بنیان های اصلی جمهوریت و ارزش های دموکراسی به مفهوم واقعی آن و گسترش و نهادینه کردن لوازم و مظاهر آن در کشور و محو مظاهر و مناسبات سلطنتی (12)

  13-اصلاح قوانین موجود جهت انطباق آن با حقوق بشر(13) 

  14-تنش زدائی و تقویت روابط دیپلماتیک با کشورهای دموکراتیک بویژه آمریکا جهت دفع مزاحمت ها و تسهیل دسترسی هرچه سریعتر به موارد یاد شده و جبران فرصت سوزی های گذشته 

  مآخذ و مبانی منشور:

  1-

  *-"... اين بدان معني نيست كه من زمام امور كشور را به دست بگيرم و هر روز نظير دوران ديكتاتوري شاه، اصلي بسازم و علي‌رغم خواست ملت به آنها تحميل كنم. به عهدة دولت و نمايندگان ملت است كه در اين امور تصميم بگيرند، ولي من هميشه به وظيفة ارشاد و هدايتم عمل مي‌كنم." / سخنرانی 18 دی 57 ،صحیفه نور جلد 3، ص77

  *"در ايران اسلامي علما خودشان حكومت نخواهند كرد و فقط ناظر و هادي امور خواهند بود. خود من نيز هيچ مقام رهبري نخواهم داشت و از همان ابتدا به حجره تدريس خود در قم برخواهم گشت."/ پاریس در مصاحبه با خبرگزاری رويترز، 5 آبان 57، صحيفه‌ی نور، جلد 4، صفحه‌ی 160

  *-"من چنين چيزي نگفته‌ام كه روحانيون متكفل حكومت خواهند شد. روحانيون شغلشان چيز ديگري است." / سخنرانی 26 دی 57، صحیفه نور ، ج3 ،ص140

  *-"من و ساير روحانيون در حكومت پستي را اشغال نمي‌كنيم، وظيفه روحانيون ارشاد دولت‌ها است. من در حكومت آينده نقش هدايت را دارم." / سخنرانی 18 دی 57، صحیفه نور ، ج3،ص 75

  *--"نه رغبت شخصي من و نه ن وضع مزاجي من اجازه نميدهند كه بعد از سقوط رژيم فعلي شخصاً نقشي در اداره امور مملكت داشته باشم."/ مصاحبه با خبرگذاري اسوشيتد پرس، نوفل لوشاتو، 17 نوامبر 1975

  *-"من نمي خواهم رهبر جمهوري اسلامي آينده باشم. نميخواهم حكومت يا قدرت را بدست بگيرم."/ مصاحبه با تلوزيون اتريش، نوفل لوشاتو، 16 نوامبر 1978

  2-

  *-«اسلام بزرگ تمام تبعیض ها را محکوم نموده و برای هیچ گروهی ویژگی خاصی قرار نداده، و تقوا و تعهد به اسلام، تنها کرامت انسانها است و در پناه اسلام و جمهوری اسلامی حق اداره امور داخلی و محلی و رفع هرگونه تبعیض فرهنگی و اقتصادی و سیاسی متعلق به تمام قشرهای ملت است»./ صحیفه امام، ج 11، ص 56 پیام به خواهران و برادران کرد 26/8/58.

  *-«اسلام آمده است که بگوید همه نژادها با هم اند، هیچ کدام بر هیچ کدام تفوق ندارند، نه عرب بر عجم و نه عجم بر عرب و نه ترک بر هیچ یک از اینها و نه هیچ نژادی بر دیگری و نه سفید بر سیاه و نه سیاه بر سفید، هیچ کدام بر دیگری فضلیت ندارند. »/ صحیفه امام، ج 13، ص 88، سخنرانی درجمع اعضای کنگره آزادی قدس 18/5/59 .

  3-

  *-"دولتی که در آینده در ایران تشکیل خواهد شد، نیروی خود را صرف اجرای عدالت خواهد کرد." / ششم و هفتم بهمن ماه 57، صحیفه امام، ج ۵، ص 535

  *-"اسلام، هم آزادى خواهد داد و هم توجه به اقتصاد خواهد کرد و هم توجه به سایر احتیاجات کشور که باید کارشناسان در این موارد به موقع اقدام کنند."/ در جمع خبرنگاران روزنامه های اطلاعات و کیهان در روز سوم بهمن ماه 57

  4-

  *-در جمهوري اسلامي زنها آزاد خواهند بود. در تحصيل هم آزاد خواهند بود. در كارهاي ديگر هم آزاد خواهند بود./ مصاحبه با هفته نامه گاردين، نوفل لوشاتو16 نوامبر 1978

  *-"در جمهوري اسلامي زنان در همه چيز حقوقي كاملاً مساوي با مردان خواهند بود./ مصاحبه با روزنامه گاردين، نوفل لوشاتو، 1 آبان 1357

  5-

  *"حقوق مردم خصوصا اقليتهاي مذهبي محترم بوده و رعايت‏ خواهد شد... نه به كسي ظلم مي‏ كنيم و نه زير بار ظلم مي‏ رويم."./ مصاحبه با خبرنگار راديو - تلويزيون اتريش در نوفل لوشاتو 10 آبان 1357 / 29 ذى القعده 1398/ صفحه 33-34 تبیان ج 4 و همچنین صحیفه نور ج 2، ص 160.

  *-"تمام اقلیت‌های مذهبی در حکومت اسلامی می‌توانند به کلیه فرائض مذهبی خود آزادانه عمل نمایند و حکومت اسلامی موظف است از حقوق آنها به بهترین وجه دفاع کند."/ مصاحبه با خبرنگاران، 17 آبان 57، پاریس

  *-"براي همه اقليتهاي مذهبي آزادي بطور كامل خواهد بود و هر كس خواهد توانست اظهار عقيده خودش را بكند"/ كنفرانس مطبوعاتي، نوفل لوشاتو، 9 نوامبر 1978

  *-"اقلیت‌های مذهبی به بهترین وجه از تمام حقوق خود برخوردار خواهند بود."/ پاریس در مصاحبه با اشپیگل،16 آبان 57، صحیفه نور،ج4،ص359

  *-"تمام اقلیت‌های مذهبی در ایران برای اجرای آداب دینی و اجتماعی خود آزادند."/ مصاحبه با القومی العربی،20 آبان 57،11 نوامبر 78، امام و ...، گردآورندگان منصور دوستکام، هایده جلالی، انتشارات پیام آزادی،چاپ سوم، زمستان 58،ص214

  *-"از یهودیانی که به اسرائیل رفته اند دعوت می‌کنیم به وطن خود بازگردند. با آنها کمال خوشرفتاری خواهد شد."/ پاریس، سخنرانی 1 دی 57

  *-"اقلیت هاى مذهبى در اسلام احترام دارند، و آنها هم مثل سایر اقشار ملت با رفاه در آنجا زندگى خواهند کرد و هیچ گرفتارى براى آنها نخواهد بود./ نوفل لوشاتو در جمع خبرنگاران روزنامه های اطلاعات و کیهان در روز سوم بهمن ماه 57

  6-

  *-«جامعه آينده ما جامعه آزادی خواهد بود. همه نهادهای فشار و اختناق و همچنين استثمار از ميان خواهد رفت. »/ مصاحبه با اشپيگل، 7 نوامبر 1977

  *-«خون های جوان های ما برای این جهات ریخته شده، برای اینكه آزادی می خواهیم ما. ما پنجاه سال است كه در اختناق بسر بردیم، نه مطبوعات داشتیم، نه رادیوی صحیح داشتیم، نه تلویزیون صحیح داشتیم، نه خطیب توانست حرف بزند، نه اهل منبر می توانستند حرف بزنند، نه امام جماعت می توانست آزاد كار خودش را ادامه بدهد، نه هیچ یك از اقشار ملت كارشان را می توانستند ادامه بدهند. »/ سخنرانی بهشت زهرا 12 بهمن 1357-مرکز اسناد انقلاب اسلامی

  *-«ما دشمن رژیم‎هایی هستیم که تحت عنوان تجددخواهی، روش دیکتاتوری و ظلم را در پیش می‎گیرند»/ صحیفه امام، ج ۴، ص ۱

  *-«یکی از انگیزه هایی که دیکتاتوری پیش می آورد این است که دیکتاتورها می بینند ملت همراهشان نیست (نتیجتا") اعمال دیکتاتوری می کنند... آن روزی که شما احساس کردید می خواهید فشار به مردم بیاورید بدانید که دیکتاتور دارید می شوید»./ صحیفه نور جلد 18 ص 83

  *-«عزل مقامات جمهوري اسلامي به دست مردم است. برخلاف نظام سلطنتي مقامات مادام‌العمر نيست، طول مسئوليت هر يك از مقامات محدود و موقت است. يعني مقامات ادواري است، هر چند سال عوض مي‌شود. اگر هم هر مقامي يكي از شرايطش را از دست داد، ساقط مي‌شود. »/ صحیفه نور، ج 2، ص357

  *-«هرگز اجازه ندهيد كه عده‏اي معدود چون گذشته تلخ استبداد بر شما حكومت كنند. »/ صحيفه نور، جلد 1،ص 592.

  *-«دولت های استبدادی را که وجود دارند نمی توان حکومت اسلامی خواند ... رژیم اسلامی با استبداد جمع نمی شود»./ صحیفه نور جلد 4 ص 145

  *-"رژيم اسلامي با استبداد جمع نمي‏شود. آن رژيمهاي جمهوري هم كه استبدادي هستند در اسم جمهوري هستند، در محتوا سلطنتي هستند." / صحیفه نور ج 2، ص‏103.

  *-"دولت استبدادی را نمی‌توان حکومت اسلامی خواند...رژیم اسلامی با استبداد جمع نمی‌شود."/ پاریس درمصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فرانسه،13 آبان 57، صحیفه نور،ج4،ص147

  *-"در منطق اينها آزادي يعني به زندان كشيدن مخالفان، سانسور مطبوعات و اداره دستگاههاي تبليغاتي. در اين منطق تمدن و ترقي يعني تبعيت تمام شريانهاي مملكت از فرهنگ و اقتصاد و ارتش و دستگاههاي قانونگذاري و قضايي و اجرايي از يك مركز واحد. ما همه اينها را از بين خواهيم برد."/ سخنراني براي گروهي از دانشجويان ايراني در اروپا، نوفل لوشاتو، 8 آبان 1357

  *-"یکی از بنیان‌های اسلام آزادی است."/ پاریس در مصاحبه با خبرنگار روزنامه لاکروا، 10 آبان 57، صحیفه نور،ج4،ص242

  *-"اولین چیزی که برای انسان هست آزادی بیان است."/ سخنرانی 5 آبان 57، پاریس

  *-"در جمهوری اسلامی کمونیست‌ها نیز در بیان عقاید خود آزادند."/ مصاحبه با روزنامه هلندی دی ولکرانت، 7 نوامبر 1978،صحیفه نور، ج4ص 364 و همچنین صحيفه نور, ج3, ص48 و مصاحبه با سازمان عفو بين الملل، نوفل لوشاتو، 10 نوامبر 1978

  *-"ما وقتی از اسلام صحبت مي‌كنيم به معنی پشت كردن به ترقی و پيشرفت نيست. ما قبل از هر چيز فكر مي‌كنيم كه فشار و اختناق وسيله‌ی پيشرفت نيست."/ پاریس در مصاحبه با خبرنگار فيگارو، 22 مهر 57

  *-"بشر در اظهار نظر خودش آزاد است"./ پاریس در گفتگو با خبرنگاران،11 آبان 57

  *-"برنامه ما تحصیل استقلال و آزادی است."/ پاریس در مصاحبه با خبرنگار رادیو و تلویزیون لوکزامبورگ، 11 آبان 57، صحیفه نور،ج4،ص263

  *-"شما اگر حکومت اسلامى را ببینید، خواهید دید که دیکتاتورى در اسلام اصلًا وجود ندارد."/ در جمع خبرنگاران روزنامه های اطلاعات و کیهان در روز سوم بهمن ماه 57

  *-"اسلام جواب همه عقاید را بعهده دارد و دولت اسلامی تمام منطق ها را با منطق جواب خواهد داد."/ مصاحبه با روزنامه آلمانی دنيای سوم، 15 نوامبر 78

  *-"در حکومت اسلامی همه افراد دارای آزادی در بیان هرگونه عقیده‌ای هستند."/ پاریس در مصاحبه با سازمان عفو بین‌الملل، 19 آبان

  *-"آزادی و دموكراسی به ‌تمام معنا در حكومت اسلامی است، شخص اول حكومت اسلامی با آخرين فرد مساوي است در امور ."/ پاريس، نوفل لوشاتو، جلد پنجم - صفحه 69/ آبان 1357 / ذي الحجه 1398

  7-

  *-اين حكومت در همه‌مراتب خود متكی به آرای مردم و تحتِ نظارت و ارزيابی و انتقاد عمومی خواهد بود."/ پاریس در مصاحبه با رويترز، 14 آبان 57، صحيفه‌ی نور، جلد 4، صفحه‌ی 160

  *-"هر فردى از افراد ملت حق دارد مستقیما در برابر سایرین، زمامدار مسلمین را استیضاح كند و او باید جواب قانع كننده دهد و در غیر این صورت اگر برخلاف وظایف اسلامى خود عمل كرده باشد، خود به خود از مقام زمامدارى معزول است." / تبیان جلد پنجم - صفحه 409 -  مصاحبه با روزنامه "لوتاكونتينوا" درباره ويژگيهاي حكومت اسلامي،(اینجا) همچنین صحیفه نور، جلد 4، ص 190

  *-"ما حکومتی را می‌خواهیم که برای اینکه یکدسته میگویند مرگ بر فلان کس، آنها را نکشند."/ پاریس درمصاحبه با خبرنگاران، ۱۲ آبان ۱۳۵۷

  8-

  *" ... در اين جمهوري، يك مجلس ملي مركب از منتخبين واقعي مردم، امور مملكت را اداره خواهند كرد."/ مصاحبه با خبرنگار راديو - تلويزيون اتريش در نوفل لوشاتو 10 آبان 1357 / 29 ذى القعده 1398/ صفحه 33-34 تبیان ج 4 و همچنین صحیفه نور ج 2، ص 160.

  9-

  *-" همه احزابى که براى مصالح ملت ما کار کنند، آزاد خواهند بود."/ مصاحبه با خبرنگار راديو - تلويزيون اتريش در نوفل لوشاتو 10 آبان 1357 / 29 ذى القعده 1398/ صفحه 33-34 تبیان ج 4 و همچنین صحیفه نور ج 2، ص 160

  *-"در جمهوری اسلامی کمونیست‌ها نیز در بیان عقاید خود آزادند."/ مصاحبه با روزنامه هلندی دی ولکرانت، 7 نوامبر 1978،صحیفه نور، ج4ص 364 و همچنین صحيفه نور, ج3, ص48 و مصاحبه با سازمان عفو بين الملل، نوفل لوشاتو، 10 نوامبر 1978

  *-"مطبوعات در نشر همه‌ی حقایق و واقعیات آزادند"./ پاریس در مصاحبه با پائزه‌سرا ایتالیایی،11 آبان 57، تبیان-صحیفه نور ،ج4ص266

  *-"در حكومت اسلامي راديو، تلوزيون، و مطبوعات مطلقاً آزاد خواهند بود و دولت حق نظارت بر آنها را نخواهد داشت."/ مصاحبه با روزنامه پيزا سره، نوفل لوشاتو، 2 نوامبر

  10-

  *-"در حكومت اسلامي راديو، تلوزيون، و مطبوعات مطلقاً آزاد خواهند بود و دولت حق نظارت بر آنها را نخواهد داشت."/ مصاحبه با روزنامه پيزا سره، نوفل لوشاتو، 2 نوامبر 1978

  *-"حکومت اسلامی ما اساس کار خود را بر بحث و مبارزه با هر نوع سانسور می‌گذارد."/ پاریس در مصاحبه با رویترز، ۴ آبان ۱۳۵۷

  *-"در منطق اينها آزادي يعني به زندان كشيدن مخالفان، سانسور مطبوعات و اداره دستگاههاي تبليغاتي....ما همه اينها را از بين خواهيم برد."/ سخنراني براي گروهي از دانشجويان ايراني در اروپا، نوفل لوشاتو، 8 آبان 1357

  11-

  *-سرنوشت هر ملت دست خودش است.... چه حقی داشتند ملت در آن زمان، سرنوشت ما را در این زمان معین كنند...چه حقی آنها داشتند كه برای ما سرنوشت معین كنند هر كسی سرنوشتش با خودش است، مگر پدرهای ما ولی ما هستند؟ مگر آن اشخاصی كه درصد سال پیش از این، هشتاد سال پیش از این بودند، می توانند سرنوشت یك ملتی را كه بعدها وجود پیدا كنند، آنها تعیین بكنند؟/ سخنرانی بهشت زهرا 12 بهمن 1357-مرکز اسناد انقلاب اسلامی

  *-"حكومت اسلامي، حكومت ملى است... با آراء ملت مى آيد و ملت او را حفظ مى كند و هر روز هم كه برخلاف آراء ملت عمل بكند قهراً ساقط است."/ صحيفه نور، ج4،ص58

  *-"طرز حكومت، حكومت جمهوری است و تكيه بر آرای ملت."/ پاریس در مصاحبه با مجله‌ی اُسترن، 26 دی 57، صحيفه‌ی نور، جلد 5، ص 483

  *-"بايد اختيار دست مردم باشد، اين يك مسئله عقلي است. هر عاقلي اين مطلب را قبول دارد كه مقدرات هركسي بايد دست خودش باشد."/ سخنراني در جمع ايرانيان مقيم خارج "معرفي سه اصل بنيادين انقلاب " در تاریخ 22/8/57 -صحيفه نور، ج 21، ص‏129 و صحیفه نور، ج3،ص 75

  *-"بايد اختيارات دست مردم باشد.هر آدم عاقلی اين‌ را قبول دارد که مقدرات هر کس بايد در دست خودش باشد."/ مصاحبه 12 آبانماه 1357، پاريس

  *-"قانون این است. عقل این است. حقوق بشر این است که سرنوشت هرآدمی باید به دست خودش باشد."/ سخنراني در جمع ايرانيان مقيم خارج درباره رمز پيروزي انقلاب / جلد پنجم - صفحه 508

  12-

  *-دولت اسلامي ما يك دولت دموكراتيك به معني واقعي خواهد بود./ مصاحبه با تلوزيون NBC ، نوفل لوشاتو، 11 نوامبر 1978

  *-«در اسلام، دموکراسی مندرج است و مردم آزادند در اسلام، هم در بیان عقاید و هم در اعمال»/ صحیفه امام، ج ۵، ص ۴۶۸

  *"اختیارات شاه را نخواهم داشت."/ پاریس در گفتگو با خبرنگاران،24/10/57، صحیفه نور،ج3،ص115

  *-"رژيم ايران به يک نظام دمکراسی‌ای تبديل خواهد شد که موجب ثبات منطقه می‌گردد."/ پاریس در مصاحبه با تلويزيون آلمانی زبان سوئيس، 14 آبان 1357

  *-"حکومت جمهوری است مثل سایر جمهوری‌ها و احکام اسلام هم احکام مترقی و مبتنی بر دموکراسی و پیشرفته و با همه مظاهر تمدن موافق."/ مصاحبه با تلویزیون ایتالیا،23 دی 57، صحیفه نور،ج2،ص107

  *-"شکل حکومت جمهوری است. جمهوری به همان معنا که در همه جا جمهوری است. جمهوری اسلامی، جمهوری است مثل همه جمهوری‌ها."/ پاریس در مصاحبه با لوموند،22 آبان 57، صحیفه نور،ج2،ص351

  *"حکومت اسلامی یک حکومت مبتنی بر عدل و دموکراسی است."/ پاریس در مصاحبه با خبرنگار تلویزیون تایمز انگلیس، 16 آذر 57، صحیفه نور،ج5،ص132

  *-"ما خواهان استقرار يک جمهورى اسلامى هستيم و آن حکومتى است متکى به آراى عمومى .شکل نهايى حکومت با توجه به شرايط و مقتضيات کنونى جامعه ما، توسط خود مردم تعيين خواهد شد. ... حکومت اسلامى ما متکى به آراى عمومى خواهد بود."/ مصاحبه با خبرنگار راديو - تلويزيون اتريش در نوفل لوشاتو 10 آبان 1357 / 29 ذى القعده 1398/ صفحه 33-34 تبیان ج 4 و همچنین صحیفه نور ج 2، ص 160

  *-"اسلام یک دین مترقی و دموکراسی به معنای واقعی است."/ مصاحبه با خبرنگار تلویزیون آلمان،16 دی 57، صحیفه نور، ج5،ص 353

  *-"نظام حکومتی ایران جمهوری اسلامی است که حافظ استقلال و دموکراسی است."/ 46-صحیفه نور،ج3،ص16

  *-"دولت اسلامی يک دولت دمکراتيک به معنای واقعی است."/ مصاحبه با راديو و تلويزيون اطريش، 10 آبان 1357

  13-

  *-"اسلام همه‌ی حقوق و امور بشر را تضمين كرده است." / پاريس ، نوفل لوشاتو/ جلد پنجم - صفحه 69 -  در گفتگو با راسل كر درباره اوضاع ايران ، رابطه با انگليس و مفهوم آزادي/ آبان 1357 / ذي الحجه 1398

  *-"حكومت اسلامی بر حقوقِ بشر و ملاحظه‌ی آن است. هيچ سازمانی و حكومتی به‌اندازه‌ی اسلام ملاحظه‌ی حقوق بشر را نكرده است./ پاريس ، نوفل لوشاتو، در گفتگو با راسل كر درباره اوضاع ايران ، رابطه با انگليس و مفهوم آزادي-جلد پنجم - صفحه 69، آبان 1357 ذی الحجه 1398

  *-"اسلام، هم حقوق بشر را محترم مى‏شمارد و هم عمل مى‏كند.حقى را از هيچ كس نمى‏گيرد. حق آزادى را از هيچ كس نمى‏گيرد. اجازه نمى‏دهد كه كسانى بر او سلطه پيدا كنند كه حق آزادى را به اسم آزادى از آنها سلب كند."/ مصاحبه با مجله اكسپرس،20/10/ 57؛ صحيفه نور، ج 4، ص 199

  ******

  شیوه بازتاب این بیانیه در خبرگزاری های مختلف:

  يک کانديداي اصلاح طلب رياست جمهوري : رئيس جمهور بايد فاصله ميان نظام موجود با نظام موعود را کاهش دهد

  خبرگزاری آریا، 20 ارديبهشت 1392 - 03:17:50 ب.ظ/ کد خبر: 20130510151750318(انتشار بیانیه همراه با مآخذ آن بطور کامل)

  اکبر اعلمی: شعار من احیای منشور نوفل لوشاتو است

  خبرگزاری ایسنا، جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۵ ، کد خبر: 92022013398 (انتشار بیانیه بطور کامل)

  اکبر اعلمی در ستاد انتخابات کشور حضور یافت

  خبرگزاری ایسنا، جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۰، کد خبر: 92022013325

  اکبر اعلمی: نهادهای مدنی را تقویت می‌كنم

  خبرگزاری ایلنا، 1392-02-20, 13:06، کد خبر: 70784(ناقص و بدون انتشار بیانیه)

  كبر اعلمی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری وارد وزارت كشور شد

  خبرگزاری ایلنا، 1392-02-20, 11:02، کد خبر: 70713

  اکبر اعلمی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

  خبرگزاری مهر، (نزدیک به قالیباف)، تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۲/۲۰ - ۱۱:۰۶، کد خبر: 2051261(ناقص و بدون انتشار بیانیه)

  اعلمی در وزارت کشور: هاشمی اصلاح طلب نیست/ اگر خاتمی بیاید با او مناظره می کنم

  خبرگزاری مهر(نزدیک به قالیباف)، تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۲/۲۰ - ۱۳:۵۹، کد خبر: 2051363

   

  منبع :
  تاریخ انتشار : 1392/02/20 | تعداد نظرات شما : 70 | نسخه قابل چاپ
  نظرات خوانندگان
         • سالهاست اعلمی و شخصیتش را دوست دارم و پیگیری میکنم بحث شناخت مردم است بحث این است که همه با صراحت شما مشکل دارند و همچنین سلامت شما پس نخواهند گذاشت
  فرستنده : bardia تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • دوستانی که مایل هستند تصاویر و پوسترهای تبلیغی آقای اکبر اعلمی را جهت استفاده در شبکه های اجتماعی داشته باشند می توانند از بخش " عکس " سایت گفتمان دریافت نمایند. http://www.tractor-alami.com/
  فرستنده : سایت گفتمان هواداران تیراختور و اعلمی تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • سلام بنده بابت ثبت دامنه راهنمایی کرده بود که چطور از فیلترینگ در بیاد کلی طرح اینترنتی هست که می شه اجرا کرد
  فرستنده : داود تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • فعلا آقاي اعلمي دوم هستند لطف كنيد در اين نظر سنجي شركت كنيد به دوستانتان هم اطلاع بدين http://entekhabat.irancarpet.org
  فرستنده : محمد تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • سلام من یه پیغام دادم ولی جوابی نداید ممنون
  فرستنده : داود تاریخ ارسال : 1392/02/22
  پاسخ به شما : سلام- مدیرسایت: پیام چه بود!؟
         • یا سلام دوستانی که تو سایتا نظرسنجی پیدا کردن که اسم دکترم بود خبر بدن فعلا اینو پخش کنید و به دکتر رای بدین http://entekhabat.irancarpet.org/
  فرستنده : دومان تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • دوسلار لوطفن گدین بو سایتا و دکتر اکبر اعلمی رای ورین http://entekhabat.irancarpet.org/ لوطفن یایین یاشاسین آذربایجان یاشاسین تراختور
  فرستنده : دومان تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • دوسلار لوطفن گدین بو سایتا و دکتر اکبر اعلمی رای ورین http://entekhabat.irancarpet.org/ لوطفن یایین یاشاسین آذربایجان یاشاسین تراختور
  فرستنده : دومان تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • http://www.8roodnews.com/
  فرستنده : ایلدا تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • امیدوارم این بیانیه فقط یک شعار نباشد! فقط همین
  فرستنده : بی نام تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • آقای اعلمی مطمئنم آمدن هاشمی و مشایی به نفع ماست. ید الله فوق ایدیهم...
  فرستنده : محمد تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • اقای اعلمی سلام . وقعا بیانیه خوب جالب و پر محتوایی بود جز این هم از شما انتظاری نداشتم هر روز از روز قبل بیشتر نسبت به انتخاب خودم اطمینان پیدا می کنم و این بار مطمینم انتخاب من انتخاب از بین بد و بدتر نیست به امیبد پیروزی و دمیده شدن روحی تازه در کالبد ایران عزیز و سر بلند akbaralami-fasa.blogfa.com
  فرستنده : امین رادفر تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • کدامیک از کاندیدها می توانند از این بهتر وعده و برنامه انتهخاباتی دهند؟ و چه کسی می تواند به سخنان و وعده های امام خمینی ایراد بگیرد؟ کدام اصلاح طلبی می تواند برنامه های اصلاح طلبانه تر از این موارد ارائه دهد؟ من اگر جای شورای محترم نگهبان بودم به خاطر نوشتن همین بیانیه و انتخاب شعار انتخاباتی آقای اعلمی ایشان را بعنوان باتدبیرترین و باهوشترین کاندید این دوره به مردم معرفی و صلاحیتشان را مهر تائید می زدم.
  فرستنده : جمالی از بسیجیان دانشگاه تهران تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • من اولش به آقای اعلمی شک داشتم میگفتم اینم یکی مثل بقیه ولی وقتی این بیانیه رو خوندم و بیوگرافی ایشون رو مطالعه کردم دیدگاهم نسبت به ایشون عوض شد ایشون که جانباز بالای 40 درصد هستند باید رد صلاحیت بشوند ولی امثال حداد عادل که خوب بلده با حکومت ها سر یک کاسه بشینه که سوابق ایشون در قبل و بعد انقلاب مستند هست تایید صلاحیت میشه.تلویزیون حزبی ما هم که فقط تبلیغ خودشونو میکنه نامزدی زاکانی را اعلام میکنه !ولی اعلمی را چهره ناشناس میداند.
  فرستنده : از چی بگم تاریخ ارسال : 1392/02/22
         • با سلام خدمت آقای اعلمی، با توجه به طرز عملکرد شورای نگهبان در گذشته تا چه اندازه امیدوار هستید که مجددا رد صلاحیت نشوید. ...آیا می خواهید مرام نشان داده و به شما اجازه حضور در انتخابات را بدهند. شاید با تبلیغات گسترده بتوانید هزینه رد صلاحیت خود را بالا ببرید ولی به نظر می رسد که حضرات حاضر هستند بیش از اینها را هم فدا کنند تا شخصی مانند شما منافع میلیاردی آنها را به خطر نیندازد. بنده نمی خواهم شما را ناامید کنم ولی انسان هم به امید زنده است و هم از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. با امید محقق شدن هر آنچکه مصلحت مردم است.
  فرستنده : اسلانی تاریخ ارسال : 1392/02/22
  پاسخ به شما :
         • درود بر شما آقای اعلمی. الحق که شجاع اید و شایسته.
  فرستنده : فریبرز قوامیان تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • با سلام خدمت آقای اعلمی ... انصافا از ثبت نام شما برای شرکت در انتخابات خوشحال شدم و یه جوری امیدوار! بدون شک کاندیدای اصلح هستید ... در صورت اینکه به امید خدا تایید صلاحیت بشین شکی ندارم که منتخب مردم خواهید بود! درسته که آقای خاتمی یا هاشمی شهرت بسیار بیشتری از شما دارن اما به محض اینکه مردم ما در فضای انتخاباتی کاندیدای صادق و آرمانگرایی مثل شمارو ببینن رای هاشون به سمت شما چرخش خواهد کرد ... در ضمن تا یادم نرفته بگم که بهترین شعار رو برای خودتون انتخاب کردین . این شعار حرف دل همه ی مردمه... پیروز باشین.
  فرستنده : چلسی برای همیشه تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • دوستانی که تو شبکه های اجتماعی هستند عکس پروفایلهاشونو به اعلمی تغییر بدهند. ما همه اعلمی هستیم. اینطوری زود می تونیم تبلیغ را فراگیر و سرتاسری کنیم. طرفداران محترم خاتمی در نظر داشته اگر دیدگاههای انها به منشور منطبق هست باید اعلمی را نماینده اصلاح طلبی معرفی کنند نه کسانی جرات دفاع از حقوق ملت و بدون برنامه مشخص وارد عرصه انتخابات شدند. ما همه اعلمی هستیم. اینده از ان ماست.
  فرستنده : جواد تاریخ ارسال : 1392/02/21
  پاسخ به شما : مدیرسایت: آقا جواد با توجه به دعوت فراگیر شما آن جمله عمدا نقطه چین شد. اگر معترضید بفرمائید به همانصورت منتشر کنم.
         • پس کجان این علما؟!مگه نمی بینن اسلام بیشتر از هر زمانی در خطره؟چرا کسی از آقای اعلمی حمایت نمیکنه؟آیا این حرف قدیمی که این علما اگه بصرفه هیچ اعتراضی ندارن که هیچ همه مردم هم بمیرن صداشون در نمیاد.مگه اینکه به ضرر آقایون باشه.بخدا من که به این نتیجه رسیدم این علما چیزایی در مورد اون دنیا میدونن که ما نمیدونیم.شاید اصلا جهنمی وجود نداره که اینقدر راحت دارن نظاره میکنن!
  فرستنده : بی نام تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • من نظرسنجی انتخابات ۹۲ را خوب تعقیب می کردم. محسن رضایی پنجم بود و رای زیر ۵۰۰ داشت و ظرف ۲_۳ ساعت شد ۴۲۱۵ رای. بعد از اون تکی تکی رفت بالا. جالبه چطور به شدت کاهش یافت. تازه امکانات بسیار بیشتری برای بسیج عمومی رای دادن داره و تعجبم چرا اون ادر ظرف ۲-۳ ساعت اینقدر زیاد نمیشه. تا جایی که من می دونم طرفدارهای محسن رضایی دو سه نظر تو سایت شخصیش نمی ذارند بیان چنین بسیجی را انجام بدن.تقلب در نظرسنجی اینقدر تابلو؟
  فرستنده : جواد تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • بله آقا مهدی همینطوره. متاسفانه عصر ایران هم در حد انتظار عمل نکرده ولی خبرگزاری نصر فراتر از انتظار عمل کرده با اینکه به نظر میرسه بیشتر به اصولگرایان منتسب هست. همین بیانیه آقای اعلمی رو کاملا منتشر کرده. به نوبه خودم از نصرنیوز، بهارنیوز، خبرگزاری آریا و ایلنا و همه رسانه های آزاد تشکر می کنم.
  فرستنده : عسکری تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • زنده باد ایران.زنده باد سرزمین مقدس پارس. زنده باد آذربایجان
  فرستنده : محمدرض تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • چشم باور كنيد اين چن روزه از هر طريقي اطلاع رساني كردم
  فرستنده : محمد تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • چندروز اول بهارنیوز خبرهای آقای اعلمی را خوب کار می کرد اما دو سه روزه که اونم مثل بقیه اصلاح طلبا شده و نظرات را سانسور می کنه و سخنان آقای اعلمی را بطور کامل منتشر نمی کنه واقعا متاسفم. مثلا همین بیانیه را که ایسنا و آریا منتشرش کردن را منعکس نکرده است.
  فرستنده : مهدی تاریخ ارسال : 1392/02/21
  پاسخ به شما :
         • [برخی]حاكمان ايران خيلي دوست دارند كره شمالي ديگري در خاورميانه تاسيس كنندنه مردم ايران مردم كره شمالي هستندنه دين ومذهبشان قبول چنين ننگ وظلمي را مي دهد بهتر است حاكمان به خود بيايندوبه خواسته هاي مردم توجه كنند.منشور نوفل لوشاتو خواسته اكثريت ماست.
  فرستنده : شمس تاریخ ارسال : 1392/02/21
  پاسخ به شما :
         • من خيلي نا اميدم با اينكه پيروزي شما حتمي است اما عبور از فيلتر شوراي نگهبان و درست بودن انتخابات خيلي مساله سختيه
  فرستنده : محمد تاریخ ارسال : 1392/02/21
  پاسخ به شما : مدیرسایت: از دوستان عزیز تقاضا می شود فعلا از پاشیدن بذر یاس و ناامیدی در اینجا خودداری کنند و همه تلاش خود را صرف اطلاع رسانی و حمایت مردم از حضور آقای اعلمی نمایند تا حاکمان نیز ملزم به رعایت قانون شوند.
         • با سلام.اقاي اعلمي بسيار هوشمندانه وعاقلانه خواسته هاي اكثريت مردم ايران را در اين چهارده بند منشور بيان كردند.اينها مطالباتي است كه اگر هر چه زودتر براورده شود كشوري اباد وازاد خواهيم داشت درغير اين صورت مردم ودلسوزان مملكت بايد براي احياي هر كدام از اين خواسته ها هزينه زيادي بپردازندومطمئنا مي پردازندتا از اين اوضاع كنوني رهايي يابند.چقدر خوب است همه انهايي كه خودشان ومردمشان وكشورشان را دوست دارندچه اصلاح طلب چه اصولگرا با هم بر سر احياي بندهاي اين منشور به توافق برسندويك كانديداي واحد معرفي كنند.
  فرستنده : شمس تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • "سن بیزیم بایرامیمیز سان ، قیشی یاز ائیله میسن"
  فرستنده : دردلی تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • حداقل 15 ميليون راي دست نخورده تورك ها رو پشت سر خود داريد آقاي اعلمي ..... مطمئن باشيد با توجه به شناخت شجاعتي كه ديگر قوميت ها از شما دارند قطعا اكثريت خاموش هم از شما حمايت خواهند كرد ... اگر تاييد شويد ........ قطعا يكي از گزينه هاي رياست جمهوري هستيد .... درود بر اعلمي بزرگ غيور مرد آذربايجان
  فرستنده : محمد تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • شعار من احیای منشور نوفل لوشاتو است/ اعلمی برنامه هایش را اعلام کرد http://nasrnews.ir/news/tabid/243/ArticleID/3493/%D8%A7%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF کامل زده
  فرستنده : دانشجو تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • متاسفانه عده معدودي بجاي برنامه ها و اهداف اقاي اعلمي به اذري بودن وي تاكيد ميكنند كه اين خيلي بي معناست چراكه ايران بدون اذربايجان هيچ ابهت و مفهومي ندارد .لطفا همدلي از همزباني خوشتراست را ازياد نبريم. به اميد پيروزي اقاي دكتر اعلمي و سربلندي ايران عزيز
  فرستنده : اذرابادگان تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • آقای اعلمی دمتون گرم با این بیانیه هوشمندانه شما. شما با این بیانیه یک رکب بی نظیر به حاکمیت و قدرتمداران فعلی زدید و باعث بیداری عمومی این مردم خواهید شد که بدانند انقلاب به اکثر وعده های خود عمل نکرد. فقط ای کاش به اقتصاد کمی بیشتر پرداخته بودید.
  فرستنده : آزاد تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • به اميد پيروزي بزرگ مرد علمي شجاع اگر از فيلترينگ رد بشود من و كل خانواده و دوستان بشما رأي خواهيم داد
  فرستنده : بی نام تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • ما بر اساس این اندیشه ها [آیت الله]خمینی را دوست داشتیم و به خاطر انها از همه چیزمان گذشتیم. ... پس ای نسل جدید ما را در رایطه با انقلاب که همه گروه ها به [آیت الله]خمینی اری گفتند ملامت نکنید. مترقی ترین سخنان بود . من ان خمینی را باز دوست دارم [آیت الله]خمینی قبل از ورود به ایران.
  فرستنده : علی ناشناس تاریخ ارسال : 1392/02/21
  پاسخ به شما :
         • اعلمی عزیز کمی صادق باشیم آیا ایشان در زمان حیات خود به ان بیانیه عمل کرد ؟
  فرستنده : sam irani تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • سلام تو فیس بوک فعال بشید ممنون
  فرستنده : داود تاریخ ارسال : 1392/02/21
         • آقای اعلمی شما یا می دانید و دروغ می گویید یا خودتان را به تجاهل می زنید، [آیت الله]خمینی هیچ اعتقادی به آن حرفهایی در نوفل لو شاتو می زد نداشت هم چنان که در سخنرانی هایی که نمونه های متعد آن را در روزنامه کیهان و اطلاعات نیمه اول سال 58 ببینید. ...قرار بر این بود که مجلس موسسانی تشکیل بشود و آن مجلس قانون اساسی نظام آینده را بنویسد و اما[آیت الله]خمینی آن را تبدیل به مجلس خبرگان کرد و ولایت خودش را هم به مردم ...کرد. در مورد رفراندم جمهوری اسلامی هم می توانید به نوشته اقای دکتر ملکی مراجعه کنید که چگونه بعضی ها بار
  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 22 ارديبهشت 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

  پربازدیدترین مطالب

  آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

  • تعداد وبلاگ :55487
  • تعداد مطالب :161301
  • بازدید امروز :293713
  • بازدید داخلی :33242
  • کاربران حاضر :263
  • رباتهای جستجوگر:283
  • همه حاضرین :546

  تگ های برتر