تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نامه سرگشاده اکبر اعلمی کاندیدای ریاست جمهوری به آیت الله مصباح یزدی

                                                                                             به نام خدا

  حضرت آیت الله مصباح یزدی دامت توفیقاته

  سلام علیکم

  سخنان اخیر شما در دیدار با آقای لنکرانی مبنی بر"گزینه اصلح قابل تسامح و تعارف نیست. به اعتقاد بزرگان و دلسوزان نظام، لنکرانی همان گزینه ای است که بعد از مدتها به آن رسیده شده است و نباید با هیچ بهانه ای از عبور کرد."، دستمایه ای شد تا با نگارش این نامه جنابعالی را مخاطب قرار دهم.

  نخست باید اشاره کنم که بهترین و شاید تنها خاطره خوبی که از شما بیاد دارم مربوط به بهار سال 1361 و زمانی است که مردم انقلابی ایران به وجود آیات شریفه ای مانند "فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه" و یا "ادع الی‌سبیل ربک بالحکمه و الموعظه‌الحسنه و جادلهم بالتی هی احسن"، در کتاب مقدس خود مباهات می کردند و این گونه آیات از شعارها و نمادهای انقلاب اسلامی محسوب و نقل همه محافل بود.

  در آن برهه صدا و سیما که هنوز این چنین گرفتار خودکامگی و تک صدائی نشده بود، اقدام به پخش مناظره ای ایدئولوژیکی کرد که در یک طرف میز مناظره شما و دکتر سروش به نمایندگی از جمهوری اسلامی و در طرف دیگر آن آقایان احسان طبری به نمایندگی از حزب توده و فرخ نگهدار نماینده سازمان فداییان خلق ایران اکثریت، در فضائی کاملا مدنی به نقد و بررسی آراء و عقاید خود پراختید.

  بدون این که وارد جزئیات این مناظره شوم در همین حد می گویم که تاثیر مثبت این مناظره ایدئولوژیک بحدی بود که باوجود گذشت سه دهه از آن زمان، هنوز هم بعنوان یکی از شیرین ترین خاطرات دوران پس از انقلاب در اذهان بسیاری از انقلابیون مسلمان از جمله نگارنده این نامه باقی مانده است و شخصا آرزومندم که امثال شما همچنان خاطره ساز باقی بمانید و از شما و هم صنفی هایتان همواره به نیکی یاد شود.

  اکنون نیز با وجود این که با بخشی از رویکرد فقهی شما و خصوصا در حوزه فقه سیاسی عمیقا زاویه دارم، اما مادامیکه این افکار در حوزه نظر باقی مانده و در قلمرو عمل وارد نشده است، برای افکار و اعتقاداتتان احترام قائلم و همچنان بر این باورم که شما می توانید یکی از سرمایه های ارزشمند حوزه های علمیه محسوب شوید و به حوزه و نظام گرمی ببخشید و بر ارج و قرب و منزلت خود بیافزائید، مشروط بر این که اهتمام خود را تنها صرف مباحث نظری و فلسفی نمائید.

  لیکن وقتی که درحوزه سیاست عملی و کاربردی وارد شده و با سیاست بازان و سیاست ورزان همنوا و همباز می شوید، این اقدام شما جز بدبینی اکثریت مردم و خصوصا نسل جدید نسبت به روحانیت و خصوصا شخص شما و معنویات مردم حاصل دیگری ندارد.

  گرچه ورود شما به سیاست حق شرعی و شهروندی شماست، اما تردید به دل راه ندهید که زیان دخالت شما در سیاست و خصوصا مساله انتخابات به مراتب بیش از نفعی است که عاید جنابعالی و دین می شود و تجربه نیز نشان داده است که دخالت امثال شما در سیاست و انتخابات و جانبداری از یک یا چند فرد خاص، خسارت و ثلمه ای که به دین و اعتقادات مردم وارد می سازد جبران ناپذیر است و از این حیث نه تنها اعتبار و منزلت شما به مخاطره می افتد، بلکه شرعا نیز معاقب و مسئولید و در درگاه الهی برای فعل خود عذر و بهانه ای نخواهید داشت.

  از اینرو به عنوان یک برادر کوچکتر خاضعانه پیشنهاد می کنم که برای حفظ حرمت خود و مخصوصا برای صیانت از معنویات و باورها و اعتقادات مذهبی جامعه، از ورود عملی به سیاست بویژه در مسائل مربوط به انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا و حمایت از نامزدهای خاص جدا خودداری بفرمائید.

  ممکن است بپرسید دلیل و مبنای این ادعا و توصیه شما چیست؟ لاجرم در ادامه این نوشتار تنها به چند فراز از اظهارات شما در حمایت از آقای احمدی نژاد که هم اکنون بنابر ادعای جریان سیاسی همسو با شما جزء سران جریان انحرافی محسوب می شود، به عنوان شمه ای از دلایل و مبانی این داوری و پیشنهاد خود اشاره می کنم:

  1-در اولین دیداری که پس‌ از انتخابات‌ ریاست‌‌جمهوری با احمدی‌نژاد داشتید فرمودید: "خدای‌ متعال‌ را شاکریم‌ که‌ زمینۀ‌ انتخاب‌ چنین‌ شخصیتی‌ برای‌ این‌ دورۀ‌ خاص‌ از انقلاب‌ را فراهم‌ کرد و آیندگان‌ به‌ این‌ نتیجه‌ خواهند رسید که‌ انتخاب‌، مشحون‌ به‌ کرامات‌ و معجزات‌ بود و از این‌ رو توفیق‌ شکر این‌ نعمت‌ را از خداوند خواستاریم‌. عنایات‌ حضرت‌ ولی‌عصر(عج‌) یار ملت‌ ایران‌ بود که‌ به‌ چنین‌ موفقیتی‌ دست‌ یافت‌ و تلقی‌ ما این‌ است‌ که‌ این‌ نفخۀ‌ الهی‌ که‌ در این‌ زمان‌ در جامعۀ‌ ما دمیده‌ شده‌ و آثارش‌ در علاقۀ‌ بیشتر مردم‌ به‌ دین‌ و اندیشه‌های‌ اسلامی‌ ظهور یافته‌، مرتبه‌ای‌ از مراتب‌ چیزی‌ است‌ که‌ در زمان‌ پیامبر اسلام(ص) تحقق‌ پیدا کرد و ان‌شاءالله مرتبۀ‌ کاملش‌ در زمان‌ ظهور حضرت‌ ولی‌عصر(عج‌) تحقق‌ خواهد یافت‌."1

  2-به شهادت هفته نامه شماره 284 مورخه 08/04/84 پرتو سخن، که از نشریات وابسته به شماست در تیرماه سال 84 یعنی پنج روز پس از انتخاب احمدی نژاد به ریاست جمهوری در یکی از نشست های خود فرموده اید:

  "دیشب‌ یکی‌ از دوستان‌ حاضر در جلسه‌ نقل‌ کرد؛ قبل‌ از برگزاری‌ مرحلۀ‌ اول‌ انتخابات‌ به‌ محضر یکی‌ از علمای‌ اهواز رسیدم‌. ایشان‌ گفت‌: نگران‌ نباشید، احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور می‌شود. ایشان‌ گفته‌ بود که‌ شخصی‌ شب‌ بیست‌ و سوم‌ ماه‌ رمضان‌ در حال‌ أحیاء پیش‌ از نیمۀ‌ شب‌ به‌ خواب‌ می‌رود. در خواب‌ به‌ او ندا می‌شود که‌ بلند شو برای‌ احمدی‌نژاد دعا کن‌، وجود مقدس‌ ولی‌عصر (عج‌) دارند برای‌ احمدی‌نژاد دعا می‌کنند. می‌گوید من‌ حتی‌ اسم‌ احمدی‌نژاد را نشنیده‌ بودم‌ و اصلاً او را نمی‌شناختم‌! خود ایشان‌ نیز در تاریخ‌ دهم دی‌ماه‌ قاطعانه‌ گفته‌ بود که‌ من‌ رئیس‌‌جمهور خواهم‌ شد. کسانی‌ با او شوخی‌ می‌کردند که‌ این‌ چه‌ حرفی‌ است‌ می‌زنی‌؟ چه‌ کسی‌ به‌ تو رأی‌ می‌دهد؟ چه‌ کسی‌ تو را می‌شناسد؟ گفته‌ است‌ این‌ قول‌ یادتان‌ باشد، امروز 10/10/83 است‌، من‌ رئیس‌‌جمهور خواهم‌ شد! حالا خواب‌ دیده‌ یا کسی‌ به‌ او گفته‌ است‌ من‌ نمی‌دانم‌!"2

  3- در همان جمع اعضای کانون طلوع عبارت زیر را هم در دفاع از رئیس جمهور بیان کردید:

  "من در این 26 سال انقلا‌ب سراغ ندارم که طلبه‌ای یک‌میلیون‌تومان قرض کرده باشد که ماهی 20-30هزارتومان برگرداند برای اینکه خرج انتخابات بشود. همچنین مواردی که مردم نذرهای عجیب و غریبی کرده‌اند. خانمی را سراغ دارم که برای پیروزی آقای احمدی‌نژاد، نذر کرده 40 زیارت عاشورا، 40 زیارت جامعه کبیره، 40 زیارت آل‌یاسین و 14 ختم قرآن کریم بخواند. چند نفر از خانم‌ها 140‌هزار صلوات نذر کردند؛ و چقدر تضرعات، گریه‌ها، زاری‌ها و توسلا‌ت عجیب و غریب تا اینکه یک کسی پیروز شود. در حالی که چندان شناخت و سابقه‌ای از این شخص نداشتند. چطور شد که مردم به این شخص علا‌قه پیدا کردند؟" 3

  4-هنوز چند روزی از اظهار سخنان فوق نگذشته بود که باز در حضور جمع دیگری در دفاع از آقای احمدی نژاد گفتید:

  "در اين ايام ديديد کساني که به خدا اعتماد کردند و پشتيبانان آن ها توده مردمي بودند که دست به دعا برداشتند، نذرها کردند، روزه گرفتند، ختم هاي قرآن خواندند و زيارت عاشورا خواندند، پيروز شدند". 4

  اگر از سایر دفاعیات و حمایت های اغراق آمیز شما نسبت به آقای احمدی نژاد صرفنظر کنیم، حاصل جمع و برآیند همین چهار فراز از بیانات شما عبارت خواهد بود از اینکه:

  1-احمدی نژاد از ناحیه منبعی فرازمینی حمایت و هدایت می شود.

  2-انتخاب او حاصل اراده الهی و مشحون‌ به‌ کرامات‌ و معجزات‌ بوده است.

  3-انتخاب احمدی نژاد نتیجه عنایات‌ حضرت‌ ولی‌عصر و او نفخۀ‌ الهی‌ است که‌ در این‌ زمان‌ در جامعۀ‌ ما دمیده‌ شد.

  4-از آثار و برکات انتخاب احمدی نژاد، ظهور علاقۀ‌ بیشتر مردم‌ به‌ دین‌ و اندیشه‌های‌ اسلامی‌ مشابه با آنچه که در زمان‌ پیامبر اسلام(ص) تحقق‌ یافت بوده است.

  5- انتخاب احمدی‌نژاد محصول دعای ولی‌عصر (عج‌) است.

  6- پیروزی احمدی نژاد نتیجه و گریه و زاری ها، ختم قران، نذر و نیاز و زیارات و توسلات و تضرعات های عجیب و غریب مردم بوده است.

  7-موفقیت احمدی نژاد حاصل اعتماد توده مردم به خدا بوده است.

  بر این اساس چند پرسش مطرح می شود:

  یک-اگر آیت الله در گفته های خود صادقند و همه موارد فوق در مورد آقای احمدی نژاد صدق می کرده است،

  -چرا اکنون متدینین و حامیان سابق و لاحق رئیس جمهور، وی را با بدترین و زشت ترین القاب مورد هجمه قرار می دهند و او را از سران و حامیان جریان انحرافی می خوانند!؟ و اساسا

  -چرا به مخالفت با کسی می پردازند که انتخاب شدنش محصول معجزات و اراده الهی و ائمه اطهار و حاصل دعاها و نذر و نیازها و توسلات و سایر سازوکارهای معطوف به عالم غیب و لاهوت بوده است!؟

  - چرا آیت الله و سایر حامیان سابق او اکنون در برابر خواسته های این مرد لاهوتی جبهه گرفته و از کاندیداهائی مانند آقای لنکرانی و جلیلی و ولایتی حمایت می کنند، درحالیکه نامزد مورد نظر این منتخب حق و حقیقت و عالم شهود، آقای مشائی است و او در ستاد انتخاباتب وزارت کشور هم صریحا تاکید کرد که: "مشايي يعني احمدي‌نژاد و احمدي‌نژاد يعني مشايي. ايشان همه قوت‌هاي اين دولت و برادر کوچک خود احمدي‌نژاد را دارد"!؟

  - آیا مخالفت با خواست این مرد برگزیده آسمان ها، و مخالفت با احمدی نژاد دوم(مشائی) مخالفت با همه عوامل آسمانی ای نیست که پیش از این برشمرده شد!؟

  - اگر همه ادعاهای فوق صحیح بوده است و همه عوامل متصل به عالم لاهوت دست به دست هم داده بودند تا احمدی نژاد پیروز انتخابات شده و همچون نفخه صور عالم و آدم را به سان پیامبر اکرم به اسلام دعوت کند، پس چرا این منتخب و برگزیده آسمانی و عالم غیب اینچنین یاغی و منحرف از آب در آمده است!؟

  دو- اگر ادعاهای اشاره شده دروغ و یا اشتباه بوده است، در این صورت چرا آیت الله انتظار دارند که مردم دوباره با طناب کسانی در چاه بروند که در سخن خود صادق نیستند و یا در خوشبینانه ترین حالت اینچنین دچار خطا و اشتباه فاحش و جبران ناپذیر می شوند!؟ و اساسا چه تضمینی وجود دارد که این بار نیز کاندیداهای مورد نظر آیت الله هائی همچون شما مانند آحمدی نژاد و تیم اش منحرف از آب در نیایند!؟

  هرکدام از دو گزینه فوق درست باشد، اذعان می کنید که توصیه راقم مبنی بر خودداری از ورود شما به قلمرو سیاست عملی و مساله انتخابات، بنفع روحانیت و دین خواهد بود؟

  امیدوارم این نامه اسباب رنجش خاطر جنابعالی را فراهم نساخته و به عنوان یک پیشنهاد مشفقانه مورد استقبال قرار گیرد. ان شاء الله

  " وأمرني أن أقول بالحق وإن كان مرّا"

  با احترام

  اکبر اعلمی نماینده سابق مجلس و کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

  مآخذ:

  1-گفتمان مصباح، رضا صنعتي، مركز اسناد انقلاب اسلامي، ص883

  2- هفته‌نامه پرتو سخن، شماره 284 مورخه 08/04/84 و گفتمان مصباح، رضا صنعتي، مركز اسناد انقلاب اسلامي، ص883

  3-هفته‌نامه پرتو سخن، شماره 284 مورخه 08/04/84

  3- تاریخ 22/04/84

  منبع :
  تاریخ انتشار : 1392/02/24 | تعداد نظرات شما : 5 | نسخه قابل چاپ
  نظرات خوانندگان
         • اگر قرار بود این آقایان حرف حساب سرشان بشود که اوضاع این شکلی نبود!
  فرستنده : امیدوار تاریخ ارسال : 1392/02/25
  پاسخ به شما :
         • با سلام و درود احتراماً نامه را بطور كامل مطالعه نمودم واقعاً جاي تحسين و جاي شكر باقي است كه كسي در اين برهه از زمان و با اين وضعيت دگرگون كشورعزيزمان كه حاصل خون ميليونها جوان پاك و جانبازي جان بر كفان بي ادعايي كه جنابعالي نيز نمونه بارزي از اين شخصيت و فداكاري هستيد با گروهي از ... نابخرد و ويرانگران اسلام و مملكت اينقدر شجاعانه و بي ريا رقابت و سخن ميگوئيد . لذا برخود لازم مي بينم كه يك جان دارم و آن هم فداي شما و تا پيروزي نهائي دعاگو و خدمتگزارتان هستم. . التماس دعا
  فرستنده : علي كسائي تاریخ ارسال : 1392/02/25
  پاسخ به شما :
         • حضرت آیت اله لطف کنید و منت نهید و تنها یک سطر پاسخ دهید،نه بیشتر!
  فرستنده : دوستدار شما تاریخ ارسال : 1392/02/25
         • آقای اعلمی؛حرف حساب شما جواب ندارد.امیدوارم که شورای نگهبان امیدمان را ناامید نکند.همیشه پاینده باشید.
  فرستنده : سالار افشانی-برلین تاریخ ارسال : 1392/02/25
         • البته فقط مومن است كه از يك سوراخ دوبار نيش نميخورد نه....
  فرستنده : ستار خان تاریخ ارسال : 1392/02/25
  نظر شما
  نام و نام خانوادگی :
  آدرس ایمیل : آدرس ایمیل صحیح نیست
  متن نظر : *

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 24 ارديبهشت 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161301
 • بازدید امروز :292429
 • بازدید داخلی :32996
 • کاربران حاضر :240
 • رباتهای جستجوگر:276
 • همه حاضرین :516

تگ های برتر